Co-Curricular Timetable

Monday

Club Staff Time Location Year Group
Street Dance for fun Mrs Hibbert 11.20 – 11.40am B1 U3-L4
Mythology Society Mr Yates 1.10 – 1.45pm R7 All Years
Science Club Science Faculty 1.15 – 1.45pm H15 All Years
Art Club Mrs Dittman 1.15 – 1.45pm R4 U3-L4
Alpha Course Mrs Hibbert 1.15 – 1.45pm Chapel U5-U6
Chamber Choir Miss Smith 1.25 – 1.45pm V1 All Years
GCSE and A Level dance enrichment Mrs Barber 1.25 – 1.45pm B1 L5-U6
Strictly Bede’s Performing Arts 1.15 – 1.45pm Various Locations All Years
GCSE Table Tennis Mr Mitchell 1.10 – 1.45pm Academic Hall L5-U5
Drama Club Drama Department 4.00 – 5.15pm B1 U3
Girls’ Football P.E Department 4.00 – 5.30pm Fields U3-L4
Girls’ Hockey P.E Department 4.00 – 5.30pm Fields U4-L5
Boys’ Football PE Department 4.00 – 5.30pm Fields L5-U6

Tuesday

Club Staff Time Location Year Group
Dance-A Level and GCSE Choreography lab Mrs Barber 8.00 – 8.25am Vaughan Library U5, U6
Praying in the Spirit Mrs Hibbert 11.20 – 11.40am Chaplaincy Area All Years
YA Book Club Mrs Poolton 11.20 – 11.40am Library U4-U6
Mass Mrs Hibbert 12.55 – 1.15pm Chapel All Years
Basketball Mr Gallagher 1.05 – 1.35pm Sports Hall All Years
FIFA Mr Gallagher Sixth Form Exec 1.15 – 1.45pm Sixth Form Quiet Room All Years
Strictly Bede’s Performing Arts 1.15 – 1.45pm Various Locations All Years
Mass Mrs Hibbert 1.00 – 1.30pm Chapel All Years
Tycoon Enterprise and Business Club Miss Bolton 1.15 – 1.45pm V7 L6
Contemporary/Lyrical Dance Club Mrs Barber 1.15 – 1.45pm B1 All Years
Boys Singing Group Mr Davies 1.30 – 1.45pm V1 All Years
Boys’ Football P.E Department 4.00 – 5.30pm Fields U4
Netball team P.E Department 4.00 – 5.30pm College Sports Hall U3-L4

Wednesday

Club Staff Time Location Year Group
Debating – dates tbc Mr Gallagher 9.00 – 9.50am Sixth Form Quiet Room L6-U6
Chaplaincy Mrs Hibbert 11.20 – 11.40pm Chaplaincy Area All Years
Pupil Library Assistants Mrs Poolton 11.20 – 11.40pm Library All Years
SVP Group (Charity and volunteering) Miss Singleton 11.20 – 11.40am B9 All Years
Documental Mr Gallagher 1.15 – 1.30pm Sixth Form Quiet Room U5-U6
Italian Club Mr Hughes 1.15 – 1.45pm R14 All Years
Pupil Chaplains Mrs Hibbert 1.15 – 1.45pm Chapel All Years
Strictly Bede’s Performing Arts 1.15 – 1.45pm Various Locations All Years
Model United Nations Club Mr Gallagher, Senior Executive 1.10 – 1.40pm R11 All Years
Jazz Dance Mrs Barber 1.15 – 1.45pm B1 All Years
Gospel Choir Mr Davies 1.30 – 1.45pm V1 All Years
Squad Fitness Mr Brown 4.00 – 5.00pm Sports Hall All Years
Hockey P.E Department 4.00 – 5.30pm Brantingham Road U3-L4

Thursday

Club Staff Time Location Year Group
Learn to Play Guitar Mr Gallagher 1.15 – 1.45pm Co-Curricular Room All Years
Table Tennis Club Mr Wright 1.15 – 1.45pm Sports Hall All Years
Knit and Natter Mrs Sullivan 1.15 – 1.45pm R7 All Years
Commercial Dance Mrs Barber 1.15 – 1.45pm Academic Hall All Years
Strictly Bede’s Performing Arts 1.15 – 1.45pm Various Locations All Years
Dementia Friends Mrs Corbett 1.15 – 1.45pm V7 All Years
Rosary Adoration Mrs Hibbert 1.15 – 1.30pm Chapel All Years
Chess Club Mr Gallagher 1.15- 1.45pm Sixth Form Quiet Room All Years
Orchestra Mr Davies 1.20-1.45pm V1 All Years
Maths Enrichment Mr Bargery 1.20-1.45pm V4 All Years
Board Games Miss Williams 1.15 – 1.45pm Library All Years
Language and Literature Buzz Languages and Literature 1.20-1.45pm R15 All Years
GCSE Dance Mrs Barber 4.00 – 5.30pm B1 L5
Boys’ Football P.E Department 4.00 – 5.30pm Fields U3-L4
Netball P.E Department 4.00 – 5.30pm Sports Hall Girls U4-L5
Netball B Team Miss Livesey and Mrs Smith 4.00 – 5.30pm Sports Hall

Friday

Club Staff Time Location Year Group
The Big Friday Quiztacular Mr Gallagher 9.00 – 9.25am Sixth Form Common Room U5-U6
House/Charity Meetings Heads of House 11.20 – 11.40am TBC All Years
Book Club Mrs Poolton 1.15 – 1.45pm Library U3-U5
Staff and Sixth Form Reading Group Mrs Poolton 1.15 – 1.45pm (Half-termly) Library L6-U6
Staff and Sixth Form Choir Mr Davies 1.15 – 1.45pm V1 L6-U6
Pool Competition Mr Gallagher 1.15 – 1.45pm Sixth Form Common Room All Years
Digital Creators Miss Thomas 1.15 – 1.45pm V9 U3-U4
Pastoral Surgery Mrs Vyce/LS Pastoral Team 1.15 – 1.45pm Pastoral Office U3-L4
Technology Club Mrs Collins 1.15 – 1.45pm T1 U3-L4
Strictly Bede’s Performing Arts 1.15 – 1.45pm Various Locations All Years
Boys’ Dance Club Mrs Barber 1.15-1.45pm B1 All Years
History Society Mr Lee / Sixth Form 1.15 – 1.45pm B4 All Years
Indoor Athletics P.E Department 4.00 – 5.30pm Fields All Years
Cross Country P.E Department 4.00 – 5.30pm Fields All Years